Suplementy diety szkodzą zdrowiu

        Współcześnie żyjemy szybko, a wszystko chcemy mieć tu i teraz. Licząc na natychmiastowe efekty coraz więcej ludzi sięga po suplementy diety. Powodów tyle, ile osób decydujących się na stosowanie tych preparatów. Wybierane są one najczęściej przez osoby pragnące rzucić zbędne kilogramy oraz przewlekle chorych w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia.

        Wiele osób zażywa suplementy diety profilaktycznie, sądząc, że z dietą nie są w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Tego typu myślenie jest powszechne aczkolwiek błędne. Dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta zdrowego człowieka pozwala pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Poza tym decydując się na stosowanie suplementów diety nie mamy pewności co tak naprawdę zażywamy.

        Suplement diety zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia to: „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny (…) z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego (…)”.

        Suplementy diety nie są więc lekami czy też produktami leczniczymi. Nie leczą i nie zapobiegają chorobom, a ich skład i rzeczywiste działanie na zdrowie nie podlegają rygorystycznym kontrolom i badaniom. W celu wprowadzenia danego preparatu do obrotu konieczne jest jedynie poinformowanie Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dostarczenie etykiety z dokładnym składem produktu bez potwierdzenia jego jakości oraz deklarowanych przez producenta efektów działania. W związku z ogromną ilością suplementów diety trafiających na rynek Inspekcja Sanitarna ma ograniczony zasięg ich kontroli. W efekcie do obrotu wypuszczane są preparaty bez wcześniejszej oceny ich składu i bezpieczeństwa. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w sprzedaży często znajdują się suplementy diety sfałszowane (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta), wręcz szkodliwe dla zdrowia, zawierające bakterie chorobotwórcze czy też zakazane substancje psychoaktywne. Konsument kupując suplement diety z nadzieją na poprawę stanu zdrowia, nierzadko może sobie zaszkodzić.

        Ponadto po suplementy diety sięgamy zbyt pochopnie, często na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób leczących się z powodu chorób przewlekłych. Zażywając suplementy diety bez konsultacji z lekarzem możemy narazić się na przedawkowanie danej substancji, co może być toksyczne dla organizmu, oraz na wystąpienie niepożądanych interakcji z przyjmowanymi lekami lub innymi suplementami. Wśród pacjentów często spotykana jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia praktyka, polegająca na rezygnacji z leczenia podstawowego na rzecz „cudownych” właściwości suplementów diety.

       Podsumowując nie ma potrzeby, aby suplementy diety przyjmowały osoby zdrowe, prowadzące aktywny tryb życia, stosujące dietę urozmaiconą, obfitującą w warzywa, i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Na suplementy diety powinni uważać także chorzy przewlekle i osoby przyjmujące jakiekolwiek leki, ponieważ składniki tych preparatów mogą oddziaływać z lekami i powodować efekty uboczne.

       Pamiętajmy również, że suplementy diety nie zastąpią porcji witamin i składników mineralnych dostarczanych w zdrowej, naturalnej żywności.

Źródła:

  1. ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594 z późn. zm.)
  2. strona internetowa Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) http://www.gis.gov.pl [dostęp 11.08.2017]
  3. strona internetowa Najwyższej Izby Kontroli (NIK) http://www.nik.gov.pl/ [dostęp: 11.08.2017]
  4. NIK: Informacje o wynikach kontroli. Dopuszczanie do obrotu suplementów diety. 2017. Pełny raport znajduje się: https://www.nik.gov.pl/plik/id,13031,vp,15443.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s